September 5, 2014
August 25, 2014
July 21, 2014
May 6, 2014
August 6, 2013
April 15, 2013
Najčítanejšie príspevky
Ani tehla, ani kameň
15.4.2013

Materiál, ktorý má s ostatnými zámkovými dlažbami len jednu spoločnú vlastnosť, a to základnú surovinu. Zabudnite na doterajšie výrobné technológie a ceny. Zrodil sa Tehlový kameň.
Tehlový, pretože vyzerá ako klasická tehla. Kameň, pretože základnou surovinou je riečny štrk a drvený kameň. Jednotlivé komponenty majú formu antických tehál vytvárajúcich v záhrade pohodovú náladu. Stali sa obľúbeným stavebným materiálom ľudí, ktorí chcú stavbu svojich chodníkov a plotov vyriešiť nielen jednoducho ale aj pekne.
Príbeh Tehlového kameňa
Od vytvorenia prvej hlinenej tehly uplynulo desaťtisíc rokov a neexistuje stavebný materiál s bohatšou históriou. Tehlové stavby minulých období dokazujú aj v dnešnej dobe jej nadčasovú krásu.
Kúzlu a radosti z tvorenia stavieb z tehál podľahol pred dvadsiatimi rokmi aj Árpád Barabáš. Neskôr, ako riaditeľ spoločnosti zaoberajúcej sa výrobou zámkovej dlažby nadobudol pocit, že odborná verejnosť akosi na tehlu pozabudla. Rozhodol sa preto vyvinúť napodobeninu klasickej starej tehly, ktorá bude odolná voči mrazu, oderu aj nadmernému zaťaženiu. Chcel vyrobiť prémiový, ale zároveň cenovo dostupný produkt.
Vývojom sa dopracoval k dokonalému výsledku. Vysoko pevnému materiálu, ktorý stojí len o čosi viac, ako sivá zámková dlažba, pričom je omnoho estetickejší.
Každý kus je niečím iný, presne ako 50 ročné staré tehly. Takto sa v roku 2009 zrodil Tehlový kameň, ktorý farbou aj štruktúrou pripomína storočné búrané tehly, ale nosí v sebe vlastnosti stavebných materiálov modernej doby.
Zámková dlažba
Pri výbere zámkovej dlažby je pre mnohých prvoradé estetické hľadisko. Budeme sa na ňu pozerať celé desaťročia, preto naozaj nie je zanedbateľné. Druhé veľmi dôležité kritérium je, aby dlažba spĺňala účel, preto je najvhodnejšie zvoliť všestrannú dlažbu. Cena tiež nie je vedľajšia, ale keďže tvorí len 30 – 40 percent celkových nákladov, nemá zmysel šetriť. Tehlový kameň je na dláždenie veľmi vhodný. Vďaka ušľachtilej kráse a patine navodzuje v záhrade čarovnú atmosféru. Jeho elegancia a prirodzenosť sa hodí k akémukoľvek stavebnému štýlu, majstri ho dobre poznajú a radi s ním pracujú.
Zásady pokladania Tehlového kameňa sú rovnaké ako pri bežnej zámkovej dlažby. Ako základ postačí podklad z drveného kameňa a vyrovnávacej vrstvy piesku. Ako pri každom druhu zámkovej dlažby, aj pri tejto treba zabezpečiť podoprenie obruby. Môžeme použiť obrubníky, ale pravdepodobne najkrajší vzhľad dosiahneme ak použijeme samotný Tehlový kameň.
Plot
Na rozdiel od často používaných tvárnic, Tehlový kameň netreba ničím obkladať ani omietať. Sám o sebe má krásnu štruktúru, jeho farba a forma vytvárajú domácu atmosféru. Nielenže teda usporíme náklady na ostatný materiál, ale vďaka rozmerom klasickej tehly s ním vedia majstri rýchlo pracovať a tým sa skracuje čas realizácie. Zaujímavý výsledok docielime, keď Tehlový kameň skombinujeme s drevenou alebo kovovou výplňou, vtedy stačí postaviť piliere a bránkové stĺpiky.
Záhradné stavby
Vďaka Tehlovému kameňu môžeme v záhrade postaviť čokoľvek a okrem iného tak vytvoríme nádherne jednotný štýl. Z neuveriteľného množstva záhradných stavieb sa z Tehlového kameňa dá postaviť napríklad pohodlná záhradná lavička, prirodzene pôsobiaci kvetináč, vkusný gril alebo ohnisko, romantický záhradný mostík či telo i ducha osviežujúca záhradná fontána...
Fyzické vlastnosti a rozmery Tehlového kameňa dovoľujú, aby z neho boli postavené aj nosné steny. A mohli by sme vymenúvať ďalej, pretože existuje ešte nespočetné množstvo možností...